Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Biskupcu pragnie poinformować, że Gmina Biskupiec pozyskała środki finansowe w wysokości 183.294,00 zł na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”- edycja 2022.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, której adresatami są:
osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o niepełnosprawności:
- o stopniu znacznym lub
- o stopniu umiarkowanym albo
- traktowane na równi do wymienionych w lit. a i b.
Uczestnicy Programu będą mieli możliwość skorzystania z pomocy asystenta w:
- wykonywaniu czynności dnia codziennego dla uczestnika Programu,
- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem Programu w wybrane przez uczestnika miejsca,
- załatwieniu spraw urzędowych,
- korzystania z dóbr kultury (np. muzeum, kino, teatr, galerie sztuki, wystawy).
Osoba niepełnosprawna nie może w godzinach realizacji usług asystenta korzystać z usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Zgodnie z założeniami projektu osoba niepełnosprawna ma możliwość samodzielnego wyboru osoby która będzie świadczyć usługi asystenta.
Asystentem Osobistym Osoby Niepełnosprawnej może zostać osoba, która:
a) posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej1), opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
b) posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
c) osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
W przypadku braku możliwości złożenia przez osobę niepełnosprawną oświadczenia
w formie, o której mowa wyżej, realizator Programu przyjmuje ustne oświadczenie osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o usługi asystencji osobistej, z którego sporządza protokół przyjęcia ustnego oświadczenia.
Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy rodziców i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu.
Czas pracy asystenta:
- usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
z zastrzeżeniem stosowania w tym zakresie przepisów i norm, o których mowa
w Kodeksie pracy; - czas oczekiwania/gotowości na świadczenie usług nie dłuższy niż 90 minut;
- miesięcznie osoba niepełnosprawna w stopniu znaczny może otrzymać do 60 godzin asysty, zaś osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym do 30 godzin asysty;
Zgłoszenie kandydatów następować będzie na podstawie tzw. Karty zgłoszenia do programu (plik do pobrania) wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Zgodnie z zapisami Programu koszt jednej godziny zegarowej wynagrodzenia asystenta nie może przekroczyć kwoty 40 zł brutto. Koszty realizacji usług asystenta (m.in. wynagrodzenie, ubezpieczenie i zakup biletów komunikacji publicznej) pokrywane będą ze środków przyznanych w ramach Programu z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.
1 Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest wymieniony w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania pod symbolem 341201 w ramach grupy: Pracownicy wsparcia rodziny, pomocy społecznej i pracy socjalnej (symbol 3412).
Karta zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”– edycja 2022* [POBIERZ]